четвер, 23 січня 2020 р.

Вшановуємо память героїв Крут

23 січня проведено інформаційну годину, присвячену подвигу героїв Крут

Україна 29 січня вшановує пам'ять Героїв битви під Крутами.
Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.
В кінці грудня 1917 уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім двинула і війська – балтійських матросів, червоноармійців-головорізів з Москви, Пітера, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як «громадянська війна».
Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе.
Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.
Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.
В радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.
Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

середа, 22 січня 2020 р.

22 СІЧНЯ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ (ДЕНЬ ЗЛУКИ)

УКРАЇНСЬКА МРІЯ - ЄДНІСТЬ, СВОБОДА І НЕЗАЛЕЖНІСТЬ. ОСНОВА ДЕРЖАВНОСТІ, ЯКОЇ СПОКОНВІКУ НАМАГАЛИСЯ ПОЗБАВИТИ ЦЮ ПРЕКРАСНУ ЧАСТИНУ ЗЕМЕЛЬ ВСІ ЇЇ ТАК ЗВАНІ СУСІДИ ПРИКРИВАЮЧИСЬ «ВИСОКИМИ» ІНТЕРЕСАМИ, ЧАС ВІД ЧАСУ НАБУВАЛА ЦІЛКОМ ЯСНІ ОБРИСИ. ТАК СТАЛОСЯ І НА ПОЧАТКУ 1918-ГО. У ЦЕЙ СІЧНЕВИЙ МІСЯЦЬ У ЗАПАЛІ РЕВОЛЮЦІЙНИХ ЗМІН БУЛА СТВОРЕНА УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА, ВІДОМА ЯК УНР. БІЛЬШ ТОГО НА ТИХ ТЕРИТОРІЯХ, ЯКІ ВХОДИЛИ ДО СКЛАДУ КОЛИСЬ ПОТУЖНОЇ АВСТРО-УГОРСЬКОЇ ІМПЕРІЇ, БУЛА УТВОРЕНА ЗУНР - ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА. ВЖЕ ДО КІНЦЯ РОКУ, В ГРУДНІ 1918-ГО У ФАСТОВІ, З ГАРЯЧИМ БАЖАННЯМ ВТІЛИТИ УКРАЇНСЬКУ МРІЮ В РЕАЛІЇ, ЛІДЕРАМ ЦИХ ДВОХ ДЕРЖАВ ВДАЛОСЯ ПІДПИСАТИ СВОЄРІДНИЙ ПОЄДНУВАЛЬНИЙ ДОГОВІР. ЦЕЙ ДОГОВІР УВІЙШОВ В НАШУ СУЧАСНУ ІСТОРІЮ ЯК «АКТ ЗЛУКИ» І 22-ГО СІЧНЯ 1919-ГО РОКУ ВІН БУВ ПУБЛІЧНО ОПРИЛЮДНЕНИЙ В КИЇВСЬКІЙ СТОЛИЦІ НА ЗНАМЕНИТІЙ СОФІЙСЬКІЙ ПЛОЩІ.НАБИРАЮЧА ОБЕРТІВ МАШИНА КРИВАВОЇ ДИКТАТУРИ, ЯКА ПРИЙШЛА НА ЗМІНУ КОЛИШНІХ «КОНСЕРВАТОРІВ» ПОСПІШИЛА ЗЛАМАТИ І ЦІ СМІЛИВІ ПОЧИНАННЯ ВІЛЬНОГО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ. ВЖЕ БУКВАЛЬНО ЧЕРЕЗ КІЛЬКА МІСЯЦІВ БІЛЬШОВИКИ УВІЙШЛИ В КИЇВ, ЗАКАРПАТТЯ ОКУПУВАЛА ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА, А СХІДНУ ГАЛИЧИНУ - ПОЛЯКИ. А ДАЛІ ...

Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає. Надію, приміром, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли Великий і Могутній Радянський Союз - об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині на крові і безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.
22-е січня 1990-го року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.
21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву - «День Соборності та Свободи України».

вівторок, 21 січня 2020 р.

День Соборності України

21 січня проведено класну годину до Дня Соборності України

22 січня 1918 року відбулося проголошення Першої Незалежності, а у цей же день рік потому проголосили Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Пропонуємо ознайомитися з кількома цікавими фактами про День Соборності України, які має знати кожен українець.
1. 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний » договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
2. У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці «контрреволюційні свята» стерли із суспільної свідомості.
3. Акт Злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав.
4. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.
5. Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг — історія цієї традиції починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так символічно продемонструвати державну єдність.
З 2000 років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг уздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України.
У День Соборності українців закликають пам’ятати про ціну, яку доводиться платити за єдність, та аналізувати й враховувати помилки минулого. Сьогодні в Україні знову триває неоголошена Росією війна, розпочата у 2014 році. Однак ми знову показуємо ворогові та всьому світу свою справжню єдність. Українці знову встали обороняти свою незалежність та територіальну цілісність. Історія повторюється, а втім, на відміну від 1918 — 1921 років, сьогодні Україна має достатньо сили для того, щоб здобути перемогу.